logo 4EU+
7- 9 listopada 2023, w Mediolanie, miało miejsce spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich 4EU+. Towarzyszyło mu hasło przewodnie #BuildingBridges – Becoming one European University. Wzięli w nim udział rektorzy, prorektorzy zajmujący się kształceniem i sprawami naukowymi, badacze zaangażowani w prace czterech programów flagowych, pracownicy administracyjni oraz doktoranci i studenci. Co roku 4EU+ organizuje spotkania przedstawicieli członków swojej społeczności.
Pierwszy Annual Meeting odbył się w 2019 roku na Uniwersytecie Sorbońskim w Paryżu, drugi – w formule online – został zorganizowany przez Uniwersytet Karola w Pradze, trzeci miał miejsce na Uniwersytecie w Heidelbergu, a czwarty na Uniwersytecie Kopenhaskim.

Pierwszego dnia odbyły się m.in. spotkania grup roboczych 4EU+ zajmujących się mobilnością i projektami edukacyjnymi. Swoje posiedzenia odbyły też Komitet Zarządzający (Management Committee) oraz Rada Akademicka (Academic Council), a także Komitet projektu TRAIN4EU+.

8 listopada odbyły się panele dotyczące:

  • Sojuszu 4EU+ i inicjatywy Uniwersytetów Europejskich – o tym, czym jest Sojusz i jakie szanse przed europejskim szkolnictwem wyższym otwiera idea Uniwersytetów Europejskich mówiły Isabelle Kratz, sekretarz generalna Sojuszu, Elia Montani, przedstawiciel studentów w Radzie Akademickiej 4EU+, Marta Lis, przewodnicząca Komitetu Wykonawczego Studentów 4EU+, oraz Vanessa Debiais-Sainton z Komisji Europejskiej;
  • ponownej wizji wspólnej przyszłości – kluczowej roli Uniwersytetów Europejskich: przemówienie główne wygłosił prof. Maurizio Ferrera, politolog z Uniwersytetu w Mediolanie;
  • budowy międzyuczelnianego kampusu – w tej części udział wzięli m.in. reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego: Jan Chmielewski-Gill, przedstawiciel studentów, oraz dr Marta Jaworska-Oknińska z Biura Międzynarodowych Programów Badawczych, która przedstawiła ofertę edukacyjną Sojuszu, w tym wspólne programy studiów, w tym MERGED realizowany w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master; podczas debaty zaprezentowano również projekt TRAIN4EU+, otwarte kursy MOOC, shared courses, Portal Studenta czy projekt ED-AFFICHE – European Degree: Advancing, Facilitating and Fostering International Collaboration in Higher Education;
  • pomostu między edukacją a badaniami – uczestnicy zaprezentowali wspólne projekty w zakresie badań, edukacji i rozwoju kompetencji pracowników realizowane w ramach czterech programów flagowych (Flagshipów);
  • osiągnięć i strategii na przyszłość – poszczególne grupy robocze (mobilnościowa, edukacyjna, ds. zarządzania jakością, komunikacyjna etc.) odbyły podsumowujące dotychczasową działalność spotkania. Następnie miało miejsce tzw. General Assembly, czyli zgromadzenie ogólne, którego częścią była debata z udziałem przedstawicieli władz ośmiu uczelni członkowskich Sojuszu. UW reprezentował prof. Sambor Grucza, prorektor ds. współpracy i spraw pracowniczych.

9 listopada kontynuowane były spotkania grup roboczych. Podczas sesji finałowej Massimo Gaudina z Komisji Europejskiej zaprezentował inicjatywę The New European Innovation Agenda, program przyjęty 5 lipca 2022 roku, który zakłada zapewnienie Europie pozycji lidera w zakresie na nowo pomyślanych innowacji technologicznych i start-upów.

Więcej można przeczytać na stronie wydarzenia.

Czym jest Sojusz 4EU+?

Sojusz 4EU+ tworzy osiem europejskich uczelni badawczych: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas (dołączył  w tym roku), Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet Genewski oraz Uniwersytet w Mediolanie.

Uczelnie członkowskie realizują wspólne projekty badawcze, edukacyjne i podnoszące kompetencje pracowników. Większość z nich dotyczy programów flagowych, tzw. flagshipów:

  • Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim,
  • Europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość,
  • Dane – Modele – Transformacje,
  • Przemiany środowiskowe.

Szczególnie ważnym z punktu widzenia realizacji celów UCBS jest Flagship 4. Jest on poświęcony zarówno edukacji, jak i działaniom, które zapewnią wysoką jakość badań w celu znalezienia rozwiązań dla naszych potrzeb w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obejmuje obszary nauk społecznych, nauk o Ziemi, nauk chemicznych i nauk o środowisku. Koordynatorami programów flagowych na UW w ramach Flaghsipu 4 są: dr hab. Julia Pawłowska (Wydział Biologii) / dr Mariola Zalewska (Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem).

Projekt flagowy 4 realizuje następujące tematy:

  • Badania w zakresie biologii organizmów, ekologii, bioróżnorodności i ochrony środowiska, zapewniając w ten sposób solidne podstawy dla badań multidyscyplinarnych.
  • Stworzenie inspirującego, interdyscyplinarnego środowiska dla studentów, ze wspólną wiedzą specjalistyczną w zakresie: kadry akademickiej, nauczania poprzez badania, zasobów i infrastruktury, w tym dobrze dostosowanych semestrów wymiany, szkół letnich, krótkich intensywnych wspólnych kursów.
  • Wkład w edukację ekologiczną społeczeństwa w Europie i na całym świecie, w tym sugestie i rozwiązania dotyczące złożonych relacji między społeczeństwem, gospodarką i środowiskiem oraz przekazywanie tych rozwiązań różnorodnym odbiorcom.

Global Environment and Development (MERGED)

logo mergedW ramach tego Flagshipu realizowane są przez nas studia Global Environment and Development (MERGED).

MERGED jest to pierwszy kierunek realizowanym przez Uniwersytet Warszawski w ramach studiów wspólnych wraz z uniwersytetami partnerskimi z Uniwersytetu Kopenhaskiego i Uniwersytetu Mediolańskiego. Koordynatorem krajowym tego projektu jest Dyrektor UCBS- dr Mariola Zalewska.

MERGED to program wspólnych, dwuletnich studiów magisterskich, realizowany przez trzy uczelnie członkowskie Sojuszu 4EU+: Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Mediolanie. Wykorzystuje on wiedzę i doświadczenia silnych grup badawczych z sojuszu europejskich uniwersytetów, a także stowarzyszonych partnerów, wzmacniając w ten sposób europejską integrację szkolnictwa wyższego.

MERGED kształci wysokiej jakości absolwentów, którzy są profesjonalistami w prywatnych firmach z obszaru przemysłu spożywczego i rolnego, zajmującymi się zrównoważoną produkcją i handlem odnawialnymi zasobami naturalnymi. Instytucje publiczne i organizacje pozarządowe zaangażowane w opracowywanie, wdrażanie, zarządzanie i monitorowanie programów i projektów zorientowanych na odnawialne zasoby naturalne, w tym certyfikację i łańcuchy wartości; organy rządowe zaangażowane w monitorowanie i / lub działania związane z polityką; oraz uniwersytety i instytucje badawcze, w których absolwenci są zaangażowani w badania, w tym programy doktoranckie. Program MERGED jest wyjątkowy w kształceniu absolwentów, którzy potrafią radzić sobie z interdyscyplinarnymi wyzwaniami na styku odnawialnych zasobów środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Kierunek MERGED umożliwia studiowanie na topowych europejskich uczelniach: oprócz Uniwersytetu Warszawskiego można wybrać studia na Uniwersytecie Kopenhaskim i Uniwersytecie w Mediolanie.

Więcej o projekcie MERGED można przeczytać na naszej stronie, stronie projektu i na social mediach:

logo fb  logo ig    logo linkedin

Więcej informacji o Sojuszu 4EU+ znajdziesz na tych stronach:

https://4euplus.eu/

https://4euplus2023.eu/