Wsparcie psychologiczne dla społeczności UW

Może być zdjęciem przedstawiającym ‎tekst „‎و Wsparcie psychologiczne dla społeczności UW‎”‎Szanowni Państwo,
proszę, dbajcie o siebie, o swoje zdrowie psychiczne. Możecie być w szoku, to zrozumiałe – ograniczajcie śledzenie doniesień medialnych, a szczególnie zdecydowanie nie oglądajcie i unikajcie filmików krążących w internecie. Z niektórymi treściami trudno sobie poradzić emocjonalnie. Przede wszystkim dbajcie o siebie.

Zadbajcie, by rozmawiając o tej tragedii, unikać oskarżania osób, które wczorajszy atak nagrywały. Część z tych osób nagrywało dla zabezpieczenia dowodów. Zapewne żadne z nich nie zdawało sobie sprawy, z jak brutalnym atakiem ma do czynienia.

W obliczu tragicznych wydarzeń na Uniwersytecie Warszawskim przypominamy, że uczelnia udziela wsparcia wszystkim osobom potrzebującym pomocy. Na UW działają m.in. telefon alarmowy, telefon zaufania i Centrum Pomocy Psychologicznej. Na kampusie głównym rozstawiany jest namiot, gdzie będą dyżury psychologiczne.
Rekomendujemy korzystanie ze wsparcia zapewnionego przez UW, WIM i Ośrodek Interwencji Kryzysowej m.st. Warszawy.

Wszyscy członkowie społeczności mogą liczyć na wsparcie uczelni. Jednocześnie prosimy o uszanowanie pamięci ofiary tragicznego zdarzenia z 7 maja 2025 roku i nierozpowszechnianie materiałów audiowizualnych przedstawiających miejsce zbrodni.

Informacje o wsparciu dla społeczności uczelni:

tel. (22 55) 22 112
To numer alarmowy Uniwersytetu Warszawskiego. Można pod niego dzwonić w
każdej sytuacji zagrożenia na terenie uczelni.

Centrum Pomocy Psychologicznej UW
CPP oferuje wsparcie psychologiczne studentom, doktorantom i pracownikom uczelni. Psycholodzy, psychoterapeuci, lekarze psychiatrzy udzielają bezpłatnego wsparcia.
Jak się zgłosić:

  • osobiście: ul. Pasteura 7, 02–093 Warszawa (dawny budynek Wydziału Fizyki UW, wejście od ul. Banacha – pokój 108, I piętro)
  • mailowo: cpp@adm.uw.edu.pl
  • telefonicznie: tel. (+48) 694 711 731, tel. 22 552 00 63

Anonimowy telefon zaufania Centrum Pomocy Psychologicznej UW:
22 552 44 24.
W czwartek i piątek (8–9 maja 2025) telefon będzie dostępny w godzinach 09.00–24.00 i od poniedziałku.

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny Wojskowego Instytutu Medycznego
–Państwowego Instytutu Badawczego (WIM – PIB), ul. Szaserów 128
(czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–18.00), tel. 261 818 042, 665
707 792, e-mail: pzk@wim.mil.pl.
Przypominamy, że na UW działają procedury bezpieczeństwa opisane na stronie:
www.bezpieczenstwo.uw.edu.pl

Wsparcie psychologiczne dla społeczności UW (broszura)

Komunikat ws. Juwenaliów

 

Ze względu na niewyobrażalną tragedię, która dotknęła naszą społeczność, informujemy, że Juwenalia nie odbędą się w planowanym terminie.

Mimo odwołania Juwenaliów 9 i 10 maja 2025 roku, zgodnie z kalendarzem akademickim, pozostają dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. W tych dniach nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

Warsztaty dla mieszkańców akademików UW

Drogi Studencie,
Mieszkasz w akademiku UW? Masz trudności z odnalezieniem się we wspólnej przestrzeni? Zastanawiasz się, jak zachować swoją autentyczność w różnorodnym środowisku? Jeśli tak, Welcome Point serdecznie zaprasza Cię do udziału w dwuczęściowych warsztatach coachingowych „From Different Worlds to One Home”, przygotowanych specjalnie dla mieszkańców akademików UW – zarówno studentów polskich, zagranicznych, jak i doktorantów.

Część 1: Understanding, Accepting, Connecting – A Guide for Diversity
Wtorek, 29 kwietnia | 9:30 – 16:30

Część 2: How to Speak and Be Heard in a Tower of Babel – Communication
Based on Needs and Understanding
Wtorek, 6 maja | 9:30 – 16:30

Podczas warsztatów dowiesz się m.in.:

  • jak czuć się pewnie w każdej różnorodnej grupie
  • praktycznych narzędzi komunikacji bez przemocy (NVC)
  • jak stawiać granice z szacunkiem
  • i wiele więcej…

Lunch i przerwy kawowe są zapewnione 🙂

Aby się zarejestrować, prosimy o wypełnienie formularza: Formularz rejestracyjny

Termin zgłoszeń: 25 kwietnia 2025 (23:59)
Szczegóły wydarzenia są na stronie: https://welcome.uw.edu.pl/coaching-workshops-from-different-worlds-to-one-home/

Dzień Ziemi 2025

22 kwietnia obchodzimy 55. Światowy Dzień Ziemi, którego hasłem przewodnim jest „Nasza Moc, Nasza Planeta” („Our Power, Our Planet”). To wyjątkowy moment, który jednoczy miliony ludzi na całym świecie w działaniach na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Tegoroczne obchody skupiają się na konieczności przyspieszenia przejścia na odnawialne źródła energii. Kluczowym celem jest potrojenie globalnej produkcji energii odnawialnej do 2030 roku.

Energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna czy pływowa to nie tylko alternatywy wobec paliw kopalnych – to przyszłość, która może zapewnić czystsze powietrze, bardziej stabilną gospodarkę i zdrowsze społeczeństwo. Inwestowanie w zieloną energię to również nowe miejsca pracy, innowacje technologiczne i obniżenie kosztów życia.

Jak możesz się zaangażować?

Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby podjąć działania na rzecz naszej planety:

  • edukacja – uczestnicz w warsztatach i prelekcjach na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju;
  • aktywność lokalna – weź udział w akcjach sprzątania terenów zielonych, sadzeniu drzew czy tworzeniu roślinnych aranżacji w twojej okolicy;
  • zmiana nawyków – oszczędzaj wodę i energię, segreguj odpady, korzystaj z transportu publicznego lub roweru zamiast samochodu.

Pamiętaj! Nasze codzienne decyzje mają wpływ na stan naszej planety. Działając razem, możemy przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego świata dla nas i przyszłych pokoleń.

Wejdź na www.earthday.org i dowiedz się więcej

Dzień Otwarty UW 2025 – dziękujemy za wspólne spotkanie!

Za nami Dzień Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego 2025!

Podczas wydarzenia mieliśmy przyjemność spotkać się z licznymi kandydatami na studia przy naszym stanowisku oraz podczas prezentacji w Starym BUWie. Z ogromną radością opowiadaliśmy o kierunkach oferowanych przez Uniwersyteckie Centrum Badań Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju (UCBS) oraz o tym, jak wygląda studiowanie w naszym interdyscyplinarnym środowisku.

Dziękujemy wszystkim za obecność, ciekawe rozmowy i liczne pytania. Mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się już w październiku – tym razem na rozpoczęciu roku akademickiego!

Przypominamy, że szczegółowe informacje o naszej ofercie studiów można znaleźć na stronie:
👉 https://ucbs.uw.edu.pl/home/rekrutacja/oferta-studiow/

Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów – powodzenia na egzaminach i w procesie rekrutacji!

Serdeczne podziękowania kierujemy do Samorządu Studentów UCBS za nieocenioną pomoc w organizacji wydarzenia, a także do wszystkich studentek i studentów, którzy włączyli się w działania – za ich zaangażowanie, życzliwość i pełen profesjonalizm.

Do zobaczenia!
Zespół UCBS

Kierunki UCBS realizowane w ramach programu ZIP 2.0

Z satysfakcją informujemy, że od 1 stycznia 2025 r. Uniwersytet Warszawski realizuje „Zintegrowany program rozwoju dydaktyki – ZIP 2.0”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 -2027 (FERS) (nr umowy: FERS.01.05-IP.08-0365/23-00).

Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu, modernizujemy program kształcenia na kierunku Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska (studia pierwszego stopnia) oraz uruchamiamy nowy kierunek studiów – Ochrona Zwierząt (studia drugiego stopnia).

Bezpieczeństwo na UW

Uniwersytet Warszawski uruchomił nową stronę, z której można się dowiedzieć, jak postępować w sytuacji zagrożenia: pożaru, wypadku, skażenia czy znalezienia podejrzanego przedmiotu. Na uczelni funkcjonuje też telefon alarmowy: (22 55) 22 112.

Zapewnienie bezpieczeństwa członków społeczności Uniwersytetu Warszawskiego jest dla uczelni priorytetem. UW podejmuje wszelkie możliwe działania, by zapobiegać sytuacjom zagrożenia. Wśród nich jest uruchomienie telefonu alarmowego i strony o bezpieczeństwie.

(22 55) 22 112

To numer alarmowy Uniwersytetu Warszawskiego. Można pod niego dzwonić w każdej sytuacji zagrożenia, której doświadczają członkowie społeczności uczelni lub odwiedzający ją goście, w tym wtedy, gdy mamy do czynienia z:

  • pożarem;
  • zagrożeniem bombowym;
  • wypadkiem;
  • atakiem terrorystycznym;
  • podejrzanym przedmiotem;
  • skażeniem biologicznym lub chemicznym;
  • zachowaniami agresywnymi.

bezpieczenstwo.uw.edu.pl

Instrukcje postępowania w każdej z tych sytuacji zostały opisane na nowo utworzonej stronie: bezpieczenstwo.uw.edu.pl. Można tu znaleźć również informacje o zasadach ewakuacji i punktach zbiórki na kampusach, lokalizacji automatycznych defibrylatorów zewnętrznych na UW, pierwszej pomocy przedmedycznej, pomocy prawnej, ochronie danych osobowych oraz bezpiecznej organizacji wydarzeń i zgromadzeń na uczelni.

 Bezpośrednio ze strony można się połączyć z telefonem alarmowym UW oraz zgłosić zagrożenie przez formularz (również anonimowo).