Ochrona zwierząt

Ochrona zwierząt to studia koncentrujące się na prawnym i etycznym statusie zwierząt, właściwym rozumieniu dobrostanu zwierząt oraz instytucjonalnych aspektach ich ochrony.

Opis programu

Jest to kierunek ogólnoakademicki i interdyscyplinarny. Dyscypliną wiodącą są nauki prawne, lecz uzupełniają ją inne dyscypliny z nauk społecznych i humanistycznych, a przede wszystkim biologicznych i psychologicznych. Program oparty jest bowiem na założeniu, że dla prawidłowego stosowania prawa ochrony zwierząt niezbędne jest zrozumienie przyrodniczych i behawioralnych aspektów stosunków międzygatunkowych oraz ich kulturowego kontekstu.

W zależności od przygotowania Studentów i Studentek oraz ich potrzeb, program oferuje szeroką gamę przedmiotów. Specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa humanitarnej, przyrodniczej i użytkowej ochrony zwierząt, która można według wyboru uzupełnić o prawoznawstwo, przyrodoznawstwo, psychologię i kulturoznawstwo.

Istotną część programu stanową: organizowane przez Wydział Biologii w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie warsztaty terenowe, a także praktyki w instytucjach publicznych bądź społecznych zajmujących się ochroną zwierząt oraz przedmiot pn. „Contemporary problems of animal law and ethics”, stanowiący cykl wykładów gościnnych w języku angielskim na tematy nieoczywiste, poszerzające horyzonty Studentów i Studentek.

W zakresie dodatkowych elementów praktycznych studia są ukierunkowana na przekazanie umiejętności niezbędnych do podjęcia działalności publicznej lub społecznej w zakresie ochrony zwierząt, włączając w to instytucje bezpośrednio pracujące ze zwierzętami.

Do kadry zaangażowanej w przygotowanie programu i prowadzenie zajęć należą naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, posiadający w ramach swoich specjalizacji dorobek z zakresu ochrony zwierząt, a także czołowi prawnicy-praktycy, osoby prowadzące NGO, twórcy aktów prawnych.

Ważne informacje

Studia stacjonarne, współtworzone przez Wydziały: Prawa i Administracji, Biologii, Psychologii oraz Artes Liberales. Pomimo możliwe korzystnego planu zajęć, zajęcia odbywają się głównie od poniedziałku do piątku i mogą odbywać się w godz. od 8:30 do 20:00 (w zależności od semestru i grupy). W zależności od przedmiotu zajęcia mogą odbywać się na wszystkich Wydziałach współtworzących kierunek. Zajęcia w terenie będą odbywać się w ośrodkach UW (m.in. Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie). Uwaga: student musi liczyć się z koniecznością poniesienia niektórych kosztów wyjazdów (np. dojazd, wyżywienie).

Kierunek wykorzystuje wszystkie dostępne obecnie formy kształcenia: od tradycyjnego wykładu akademickiego, poprzez ćwiczenia, warsztaty zawodowe, aż do metod kształcenia na odległość (e-learning).

Sylwetka Absolwenta lub Absolwentki

Absolwenci i Absolwentki kierunku Ochrona zwierząt posiądą niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia działalności z zakresu ochrony zwierząt w instytucjach publicznych bądź społecznych. Połączą znajomość prawa humanitarnej, przyrodniczej bądź użytkowej zwierząt, a także praktyki jego stosowania, ze znajomością przyrodniczych i psychologicznych uwarunkowań dobrostanu zwierząt oraz społecznego kontekstu obowiązującego systemu ochrony zwierząt. Zdobędą również narzędzia pozwalające samodzielnie pogłębiać wiedzę, co jest istotne wobec stale zmieniającego się prawa i nowych ustaleń naukowych.

Absolwenci i Absolwentki kierunku Ochrona zwierząt uzyskają tytuł zawodowy magistra ochrony zwierząt.