Pierwszego dnia odbyły się m.in. spotkania grup roboczych 4EU+ zajmujących się mobilnością i projektami edukacyjnymi. Swoje posiedzenia odbyły też Komitet Zarządzający (Management Committee) oraz Rada Akademicka (Academic Council), a także Komitet projektu TRAIN4EU+.
8 listopada odbyły się panele dotyczące:
- Sojuszu 4EU+ i inicjatywy Uniwersytetów Europejskich – o tym, czym jest Sojusz i jakie szanse przed europejskim szkolnictwem wyższym otwiera idea Uniwersytetów Europejskich mówiły Isabelle Kratz, sekretarz generalna Sojuszu, Elia Montani, przedstawiciel studentów w Radzie Akademickiej 4EU+, Marta Lis, przewodnicząca Komitetu Wykonawczego Studentów 4EU+, oraz Vanessa Debiais-Sainton z Komisji Europejskiej;
- ponownej wizji wspólnej przyszłości – kluczowej roli Uniwersytetów Europejskich: przemówienie główne wygłosił prof. Maurizio Ferrera, politolog z Uniwersytetu w Mediolanie;
- budowy międzyuczelnianego kampusu – w tej części udział wzięli m.in. reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego: Jan Chmielewski-Gill, przedstawiciel studentów, oraz dr Marta Jaworska-Oknińska z Biura Międzynarodowych Programów Badawczych, która przedstawiła ofertę edukacyjną Sojuszu, w tym wspólne programy studiów, w tym MERGED realizowany w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master; podczas debaty zaprezentowano również projekt TRAIN4EU+, otwarte kursy MOOC, shared courses, Portal Studenta czy projekt ED-AFFICHE – European Degree: Advancing, Facilitating and Fostering International Collaboration in Higher Education;
- pomostu między edukacją a badaniami – uczestnicy zaprezentowali wspólne projekty w zakresie badań, edukacji i rozwoju kompetencji pracowników realizowane w ramach czterech programów flagowych (Flagshipów);
- osiągnięć i strategii na przyszłość – poszczególne grupy robocze (mobilnościowa, edukacyjna, ds. zarządzania jakością, komunikacyjna etc.) odbyły podsumowujące dotychczasową działalność spotkania. Następnie miało miejsce tzw. General Assembly, czyli zgromadzenie ogólne, którego częścią była debata z udziałem przedstawicieli władz ośmiu uczelni członkowskich Sojuszu. UW reprezentował prof. Sambor Grucza, prorektor ds. współpracy i spraw pracowniczych.
9 listopada kontynuowane były spotkania grup roboczych. Podczas sesji finałowej Massimo Gaudina z Komisji Europejskiej zaprezentował inicjatywę The New European Innovation Agenda, program przyjęty 5 lipca 2022 roku, który zakłada zapewnienie Europie pozycji lidera w zakresie na nowo pomyślanych innowacji technologicznych i start-upów.
Czym jest Sojusz 4EU+?
Sojusz 4EU+ tworzy osiem europejskich uczelni badawczych: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas (dołączył w tym roku), Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet Genewski oraz Uniwersytet w Mediolanie.
Uczelnie członkowskie realizują wspólne projekty badawcze, edukacyjne i podnoszące kompetencje pracowników. Większość z nich dotyczy programów flagowych, tzw. flagshipów:
- Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim,
- Europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość,
- Dane – Modele – Transformacje,
- Przemiany środowiskowe.
Szczególnie ważnym z punktu widzenia realizacji celów UCBS jest Flagship 4. Jest on poświęcony zarówno edukacji, jak i działaniom, które zapewnią wysoką jakość badań w celu znalezienia rozwiązań dla naszych potrzeb w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obejmuje obszary nauk społecznych, nauk o Ziemi, nauk chemicznych i nauk o środowisku. Koordynatorami programów flagowych na UW w ramach Flaghsipu 4 są: dr hab. Julia Pawłowska (Wydział Biologii) / dr Mariola Zalewska (Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem).
Projekt flagowy 4 realizuje następujące tematy:
- Badania w zakresie biologii organizmów, ekologii, bioróżnorodności i ochrony środowiska, zapewniając w ten sposób solidne podstawy dla badań multidyscyplinarnych.
- Stworzenie inspirującego, interdyscyplinarnego środowiska dla studentów, ze wspólną wiedzą specjalistyczną w zakresie: kadry akademickiej, nauczania poprzez badania, zasobów i infrastruktury, w tym dobrze dostosowanych semestrów wymiany, szkół letnich, krótkich intensywnych wspólnych kursów.
- Wkład w edukację ekologiczną społeczeństwa w Europie i na całym świecie, w tym sugestie i rozwiązania dotyczące złożonych relacji między społeczeństwem, gospodarką i środowiskiem oraz przekazywanie tych rozwiązań różnorodnym odbiorcom.
Global Environment and Development (MERGED)
W ramach tego Flagshipu realizowane są przez nas studia Global Environment and Development (MERGED).
MERGED jest to pierwszy kierunek realizowanym przez Uniwersytet Warszawski w ramach studiów wspólnych wraz z uniwersytetami partnerskimi z Uniwersytetu Kopenhaskiego i Uniwersytetu Mediolańskiego. Koordynatorem krajowym tego projektu jest Dyrektor UCBS- dr Mariola Zalewska.
MERGED to program wspólnych, dwuletnich studiów magisterskich, realizowany przez trzy uczelnie członkowskie Sojuszu 4EU+: Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Mediolanie. Wykorzystuje on wiedzę i doświadczenia silnych grup badawczych z sojuszu europejskich uniwersytetów, a także stowarzyszonych partnerów, wzmacniając w ten sposób europejską integrację szkolnictwa wyższego.
MERGED kształci wysokiej jakości absolwentów, którzy są profesjonalistami w prywatnych firmach z obszaru przemysłu spożywczego i rolnego, zajmującymi się zrównoważoną produkcją i handlem odnawialnymi zasobami naturalnymi. Instytucje publiczne i organizacje pozarządowe zaangażowane w opracowywanie, wdrażanie, zarządzanie i monitorowanie programów i projektów zorientowanych na odnawialne zasoby naturalne, w tym certyfikację i łańcuchy wartości; organy rządowe zaangażowane w monitorowanie i / lub działania związane z polityką; oraz uniwersytety i instytucje badawcze, w których absolwenci są zaangażowani w badania, w tym programy doktoranckie. Program MERGED jest wyjątkowy w kształceniu absolwentów, którzy potrafią radzić sobie z interdyscyplinarnymi wyzwaniami na styku odnawialnych zasobów środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Kierunek MERGED umożliwia studiowanie na topowych europejskich uczelniach: oprócz Uniwersytetu Warszawskiego można wybrać studia na Uniwersytecie Kopenhaskim i Uniwersytecie w Mediolanie.
Więcej o projekcie MERGED można przeczytać na naszej stronie, stronie projektu i na social mediach:
Więcej informacji o Sojuszu 4EU+ znajdziesz na tych stronach: