Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na UW

2 października studenci, doktoranci, pracownicy i goście Uniwersytetu Warszawskiego uroczyście zainaugurowali rok akademicki 2023/2024. Ceremonia odbyła się 2 października w Auditorium Maximum na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

Po wysłuchaniu hymnu Polski i Unii Europejskiej prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, otworzył uroczystość i powitał zgromadzonych gości oraz przedstawił dotychczasowe osiągnięcia uczelni i jej wyzwania na przyszłość.

Wśród wyzwań i celów na nadchodzący czas wymienił m.in. poszerzenie badań naukowych, większą liczbę publikacji i patentów, zintensyfikowanie tworzenia międzynarodowych grup badawczych pod przewodnictwem naukowców z UW, zwiększenie internacjonalizacji oraz stworzenie dodatkowych źródeł finansowania uczelni (tzw. kapitał żelazny).

Po przemówieniu rektora odbyła się immatrykulacja, czyli włączenie nowych osób do grona studentów oraz doktorantów. Studenci I i II stopnia oraz doktoranci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożyli przysięgę i odebrali indeksy od rektora.

Wśród immatrykulowanych studentów znalazła się również p. Emilia Płaczkiewicz– studentka pierwszego roku Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska.

Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Hieronim Grala z Wydziału „Artes Liberales” UW, historyk, znawca dziejów średniowiecznej i nowożytnej Europy Wschodniej. Tematem jego wystąpienia były metody prowadzenia polityki historycznej oraz znaczenie poszukiwania prawdy, które jest zadaniem uniwersytetu.

W wydarzeniu UCBS reprezentowali: Dyrektor UCBS- dr Mariola Zalewska, Dyrektor ds. kształcenia- dr Aleksander Jakubowski, Kierownik Studiów MSOŚ- dr Alicja Bobrowska, a także mgr Elżbieta Wójcik i mgr Maciej Strybel.

Więcej informacji jak i również link do nagania video na stronie UW

zdjęcia: M. Kaźmierczak/UW; UCBS