W drugiej połowie września nasi studenci I roku Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska uczestniczyli w ćwiczeniach terenowych z „Metod badawczych w geografii fizycznej”. Nie zabrakło także zajęć z hydrologii prowadzonych przez dr Barbarę Nowicką.
Uczestnicy zajęć dokumentowali sposób zagospodarowania Potoku Służewieckiego w Warszawie i jego wpływ na wody badanego cieku. Podczas badań studenci mieli wyjątkową okazję przekonać się jak w ciągu 1 godziny mogą diametralnie zmienić się stan i parametry fizykochemiczne wody na skutek zrzutu związanego z uruchomieniem Małej Elektrowni Wodnej. W pobliżu ujścia potoku do Jeziorka Wilanowskiego odnaleźli znaki Wielkiej Wody i mogli sprawdzić jak wysoko sięgało zwierciadło wody Wisły, podczas powodzi w XIX i XX wieku.
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z badaniami prowadzonymi w geografii fizycznej (geomorfologii, hydrologii, klimatologii, geoekologii i gleboznawstwa). W trakcie zajęć prezentuje się współczesną problematykę prac badawczych i stosowane metody opracowań. Pokazywane jest szerokie spektrum problematyki naukowej realizowanej w poszczególnych zakładach. Dużą wagę przykłada się do przygotowania i prowadzenia prac terenowych jako źródła danych podstawowych. Omawia się też eksperymenty pomiarowe.
fot. Barbara Nowicka