Katalog Biblioteki UCBS: pracujemy nad tym!

Według stanu z połowy 2017 r. w zbiorach Biblioteki UCBS znajdowało się około 2 tys. tytułów książek. Ze względu na specyfikę wielu wydawnictw rozproszonych, przede wszystkim dotyczących edukacji ekologicznej (w tym prasy branżowej oraz wydawnictw nieskatalogowanych), rzeczywista wielkość księgozbioru Biblioteki UCBS przekracza grubo 2 tys. tytułów.

Zbiory Biblioteki UCBS gromadzone są w kilkunastu działach tematycznych, m. in.: ekologia, edukacja ekologiczna, ekonomia i zarządzanie środowiskiem, inżynieria środowiskowa,  zanieczyszczenia środowiska, ochrona przyrody, medycyna i ochrona zdrowia, geologia, geografia, prawo i administracja, filozofia, socjologia, polityka, statystyka, problemy ogólne, słowniki i albumy.

W zbiorach specjalnych Biblioteki UCBS gromadzone są również prace magisterskie, dyplomowe i licencjackie (w sumie 933) obronione na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska.

Zbiory biblioteczne skatalogowane są w programie dość archiwalnym i mało użytecznym  we współczesnym świecie elektronicznej komunikacji (Microsoft Access). Pracujemy nad  tym, aby – zanim unowocześnimy dostęp elektroniczny do naszych półek – były one  dostępne przynajmniej w takiej konfiguracji. Na razie katalog zbiorów bibliotecznych  UCBS udostępniany jest w godzinach pracy Biblioteki (mamy kilka stanowisk dla  Czytelników i Użytkowników). Ponieważ mamy deklarację i obietnicę pomocy technicznej  ze strony nowoczesnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) sądzimy, że w  niedługim czasie będzie można ze zbiorów Biblioteki UCBS korzystać on line. Intensywnie nad tym pracujemy! Konsekwentnie publikujemy także wydawnictwa sygnowane przez UCBS (zwłaszcza materiały edukacyjne i dydaktyczne) w wersji dostępnej elektronicznie (http://ucbs.uw.edu.pl/category/nasze-publikacje/).

Regulamin Biblioteki UCBS

Regulamin Systemu Biblioteczno-Informacyjnego UW