Prof. Szymon Malinowski laureatem Wyróżnienia im. prof. Macieja W. Grabskiego

9. marca 2022 poznaliśmy nazwiska trojga laureatów Wyróżnienia im. prof. Macieja W. Grabskiego – w gronie nagrodzonych jest prof. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki UW.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Prof. Szymon Malinowski

Jest fizykiem atmosfery, zajmuje się m.in. fizyką chmur i opadów, modelowaniem numerycznym procesów atmosferycznych. Pełni funkcję dyrektora Instytutu Geofizyki UW, a od 2020 r. – przewodniczącego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.

Prof. Malinowski od wielu lat propaguje wiedzę naukową na temat zmian klimatu. Jest współzałożycielem portalu naukaoklimacie.pl, którego autorzy we współpracy z najwybitniejszymi polskimi badaczami klimatu starają się przekazać czytelnikom podstawową wiedzę o klimacie i globalnym ociepleniu. Misją portalu jest wyjaśnianie fizycznych procesów rządzących klimatem, relacjonowanie aktualnych wyników badań w tej dziedzinie oraz rozwiewanie klimatycznych mitów pojawiających się w mediach. Artykuły ukazujące się na stronie www.naukaoklimacie.pl przechodzą proces weryfikacji – najpierw tekst jest poprawiany i recenzowany przez redakcję, a jeśli temat wykracza poza kompetencje naukowe autorów portalu, jest dodatkowo kierowany do rady naukowej w celu sprawdzenia poprawności merytorycznej. Współautor książki popularnonaukowej Nauka o klimacie.

Szymon Malinowski od lat walczy z denializmem klimatycznym, także w polskim środowisku naukowym. Udziela się na piknikach i festiwalach nauki, w programach telewizyjnych i radiowych, a także otwartych dla publiczności spotkaniach czy wykładach. Jest bohaterem filmu dokumentalnego „Można panikować/I’ts OK to Panic” zaprezentowanego w 2020 r. w ramach prestiżowego Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, w którym pokazana jest jego codzienna walka z ignorancją i przekłamaniami na temat kryzysu klimatycznego w Polsce. Ze względu na misję filmu, jego twórcy udostępnili go w wolnym dostępie na YouTube (obecnie ponad 940 tys. wyświetleń). Laureat konkursu PAP i Ministerstwa Nauki Popularyzator Nauki (w kategorii zespół) w 2017 r. źródło: https://www.fnp.org.pl/

 

Posted in Aktualności.