Nowości w Bibliotece UCBS

Lektura obowiązkowa!

„Nauka o klimacie”
przed COP 24 w Katowicach

Dzięki uprzejmości Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który prowadzi portal internetowy „Nauka o klimacie dla sceptycznych”, Biblioteka UCBS otrzymała bezpłatny egzemplarz (z dedykacją od autorów!) wspaniałej publikacji pt. „Nauka o klimacie”, która ukazała się dosłownie kilkanaście dni temu. „Nauka o klimacie” sygnowana przez troje autorów: Marcina Popkiewicza, Aleksandrę Kardaś Szymona Malinowskiego, to bardzo przystępnie napisana książka popularno-naukowa traktująca o przyczynach zmian klimatycznych i ich skutkach. Autorzy (uznani eksperci i autorzy popularnego bloga) nie tylko rzetelnie przekazują wiedzę, ale walczą też ze szkodliwymi stereotypami. Klimatyczne kontrowersje, skutki efektu cieplarnianego, zmiany koncentracji gazów cieplarnianych a transport energii, wielkie wymierania, scenariusze emisji i zmiany klimatu, to tylko niektóre z poruszanych tutaj tematów. To powinna być lektura obowiązkowa dla studentów Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska.

Jak piszą autorzy: „globalne ocieplenie to temat bardzo „gorący”, wywołujący emocje i ożywione dyskusje: od rozmów w gronie znajomych po wystąpienia polityków w ogólnopolskich mediach. W dyskusjach tych napotkać można wiele niezrozumienia, wyobrażeń odległych od stanu wiedzy naukowej i mitów klimatycznych, wypowiadanych z niezmąconą pewnością siebie na zasadzie „na czym jak na czym, ale na klimacie to każdy się zna”. W książce wyjaśniamy mechanizmy działania maszyny klimatycznej, piszemy o dawnych zmianach klimatu, obecnej jego zmianie oraz prognozach na przyszłość”.

Recenzentami książki są profesorowie: Zbigniew Kundzewicz oraz Jacek Piskozub, obaj najwyższej, światowej klasy eksperci w obszarze klimatu. Profesor Zbigniew Kundzewicz (razem z prof. Piotrem Tryjanowskim – dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) brał udział w pracach Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu IPCC, nagrodzonego w 2007 roku zespołową Pokojową Nagrodą Nobla) pisze m.in.: „Książka, którą recenzuję, ma szansę zająć szczególne miejsce na polskim rynku wydawniczym. Tak nowoczesnej i kompetentnej pracy wprowadzającej w obszar nauki o klimacie jeszcze w Polsce nie było. Skrócony kurs klimatologii napisany jest zrozumiałym, acz naukowo ścisłym, językiem. Wywód prowadzony jest przez Autorów bardzo przystępnie, klarownie i przekonywająco. Gratuluję efektu. Napisanie takiej interesującej pozycji, która tworzy spójną całość, jest wielką sztuką. Książka jest zwieńczeniem wielkiej pracy wykonanej przez Autorów prowadzących od roku 2013 portal internetowy „Nauka o klimacie”, gdzie publikowali artykuły, będące „kamieniem węgielnym i katalizatorem powstania” książki. (…). Materia książki dotyczy skomplikowanego systemu klimatycznego, przy uwzględnieniu wielości czynników wpływających na klimat, które w złożony sposób (w tym – przez sprzężenia zwrotne) wiążą się z elementami klimatu. Autorzy dołożyli starań, by udokumentować materiał, stwarzając możliwość sięgnięcia do źródeł i weryfikacji informacji zawartej w książce. Podczas lektury przychodzi na myśl wiele pytań, na które odpowiedzi trzeba szukać gdzie indziej – Autorzy podpowiadają gdzie. Jak piszą Autorzy, nauka o klimacie „jest bardzo rozbudowana i kompetentne wypowiadanie się w jej zakresie wymaga sporej wiedzy”, której zdobywanie było dla Autorów wielką przygodą intelektualną. Czytelnik może odczuć entuzjazm Autorów, ich zainteresowanie i zaangażowanie w zgłębianiu tajników trudnej i obszernej dziedziny. W efekcie, Autorzy zyskali niezwykle szeroką, rzadko spotykaną, perspektywę. (…) Nie znam równie błyskotliwie napisanej książki dotyczącej nauki o klimacie w innych językach, a więc możliwy, a nawet prawdopodobny, byłby sukces międzynarodowy tłumaczenia (np. na angielski, niemiecki, francuski, japoński, chiński, hiszpański i włoski). To jest właśnie książka, do której sam będę często wracał, gdy zechcę znaleźć porządnie zebrany, bogaty materiał (…). Książka może i powinna stać się lekturą dla pracowników wielu dziedzin nauki, dla praktyków i decydentów, dla ludzi mediów, studentów i uczniów i dla szerokiej publiczności. Słowem – dla wszystkich, których interesują problemy współczesnego świata”. [podkr. red.].

Nota bibliograficzna:

• Popkiewicz M., Malinowski S., Kardaś A. 2018. Nauka o klimacie. Warszawa. Wydawnictwo Sonia Draga Post factum. ISBN 978-83-8110-659-7

———————-

Polecamy portal Nauka o klimacie dla sceptycznych: http://naukaoklimacie.pl/