Nagroda przyznawana od ponad 20 lat

Cecylia Malik

Człowiek Roku
Polskiej Ekologii 2017

Podczas niedawnego wydarzenia pod nazwą „Ekokreatywna Warszawa” ogłoszono wyniki konkursu, w którym Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii za rok 2017 została Cecylia Malik z Krakowa. Kim jest? Artystką, kuratorem sztuki współczesnej, działaczką ekologiczną.

Na swoim profilu na Facebooku napisała: „Jest mi bardzo miło i bardzo dziękuję szanownej kapitule konkursu za tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii, który dostałam podczas [imprezy] „Ekokreatywna Warszawa”. Dołączyłam do cudownych ludzi, których kocham i cenię (nagroda przyznawana jest od 20 lat) takich jak: Jacek Bożek z Klubu Gaja, Anna Dworakowska, Ewa Oz, Andrzej Guła, Andrzej Kassenberg, O. Stanisław Jaromi, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Adam Wajrak, Wojciech Gąsienica-Byrcyn, Radosław Gawlik i wielu innych ekologów i ekolożek – bardzo jestem wzruszona, bo towarzystwo jest wspaniałe”. I dalej: „Jest to też wyróżnienie dla moich cudownych kolektywów, z którymi działam: Matki Polki na wyrębie, Siostry Rzeki, niedzielni, Wodna Masa Krytyczna, Modraszek Kolektyw, Stowarzyszenie CSW Wiewiórka i Koalicja Ratujmy Rzeki / Save the Rivers Coalition i przede wszystkim mój mąż Piotrek Dziurdzia i mama Anna Malik i Antek, Urszulka i ostatnio Ignaś”.

Kapituła konkursu (w której są przede wszystkim laureaci tego prestiżowego wyróżnienia z lat poprzednich) postanowiła również specjalnie wyróżnić młodych ludzi, którzy w 2017 roku bronili Puszczy Białowieskiej przed wyrębem zarządzonym przez ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszko (i nadal dyżurują na miejscu także w tym roku). Laudację na cześć Cecylii Malik wygłosił Jacek Bożek (Klub „Gaja”), a uzasadnienie nagrody specjalnej dla obrońców Puszczy Białowieskiej – dr Anna Kalinowska z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (na zdjęciu poniżej).

Posłuchaj wywiadu z Cecylią Malik dla Radia dla Ciebie: http://www.rdc.pl/podcast/popoludnie-rdc-ekolog-roku/http://www.rdc.pl/podcast/popoludnie-rdc-ekolog-roku/