UCBS w mediach

Dr Anna Kalinowska w Klubie „Trójki”

Jak walczyć
z globalnym ociepleniem?

Ten rok na pewno przejdzie do historii klimatologii. W wielu rejonach Polski od pierwszych dni kwietnia, z niewielkimi przerwami, panuje słoneczna i ciepła pogoda. Chwilami upalna. Na wyjątkowo wysokie temperatury narzekają mieszkańcy USA, Kanady, znacznej części Europy, nawet północnych regionów Norwegii, Szwecji i Finlandii, a także Syberii. Dziś upały nad Polskę znów wróciły. Czy ich fala, która ogarnęła całą półkulę północną, jest efektem globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka? Co się dzieje z Ziemią? Co uczyniliśmy, że ekstremalne czynniki pogodowe i klimatyczne nasilają się i powodują olbrzymie straty i pochłaniają ofiary w ludziach i zwierzętach?

Na te i inne pytania odpowiadali 6 sierpnia 2018 r. w wieczornym radiowym Klubie „Trójki”, w prawie godzinnej audycji „na żywo”: dr Anna Kalinowska (b. dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem, Człowiek Roku 2003 Polskiej Ekologii), prof. Joanna Pijanowska (przewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Przyrody, kierownik Zakładu Hydrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego) oraz prof. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, ekolog, ekspert Komisji Europejskiej w Brukseli, członek komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Środowiska).

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku grupa ponad 15 tysięcy przedstawicieli świata nauki ze 184 krajów (w tym 105 naukowców z Polski), opublikowała alarmujący apel – ostrzeżenie: „World Scientists’ Warning to Humanity: A Second Notice” (więcej na ten temat: >…tutaj…<). To już druga przestroga w ciągu ostatnich 30 lat. Pierwsza ukazała się bowiem w 1992 roku. Sytuacja naszej planety uległa od tego czasu, poza jednym parametrem – emisją freonu, znacznemu pogorszeniu.

– Straciliśmy 29 procent kręgowców, martwe strefy w oceanach wzrosły o 75 procent, zniknęło również 129 milionów hektarów lasów tropikalnych – wymienia straty na naszej planecie z ostatnich 25 lat prof. Piotr Skubała – zmieniliśmy obraz planety w sposób niewyobrażalny.

Jak walczyć z globalnym ociepleniem? Co nam grozi w przyszłości? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, prowadzonej przez red. Dariusza Bugalskiego:

Poniżej: uczestnicy debaty w Klubie „Trójki”