Naukowcy apelują o ochronę Ziemi

Klub Myśli Ekologicznej zaprasza do Katowic

Naukowcy ostrzegają i apelują
o ochronę naszej planety

Klub Myśli Ekologicznej i Kinoteatr Rialto serdecznie zapraszają do Katowic na LXVIII spotkanie KME, które odbędzie się we wtorek  27 marca 2018 r. o godz. 17.30 w Kinoteatrze Rialto (Katowice, ul. Św. Jana 24). Gośćmi KME będą dr Anna Kalinowska – ekolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Zofia Prokop – biolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. dr hab. Piotr Skubała – ekolog z Uniwersytetu Śląskiego. Temat: Naukowcy ostrzegają i apelują o ochronę naszej planety.

W liście otwartym skierowanym do ludzkości (polskie tłumaczenie w załączniku) ponad 15 tysięcy naukowców ze 184 krajów przestrzega przed negatywnymi konsekwencjami działań ludzi, które mogą być zgubne dla nich samych. Sygnatariusze listu przyznają, że zarówno środowisko naukowe, politycy, media, biznes, jak i wszyscy ludzie nie robią wystarczająco dużo, by walczyć o swoją planetę. Jeśli to się nie zmieni, czeka nas „katastrofalna utrata różnorodności biologicznej i niezliczone ludzkie cierpienia”. Co musimy zrobić, aby czarny scenariusz się nie ziścił? Jakie działania w świecie i naszym kraju są konieczne, aby stworzyć zrównoważone społeczeństwo? Jakie istnieją dzisiaj kluczowe zagrożenia dla polskiej przyrody? Co zrobić, aby głos naukowców i sporej części społeczeństwa został usłyszany przez polityków? Na te i szereg innych problemów środowiskowych będzie okazja porozmawiać z trójką polskich uczonych zaangażowanych w obronę polskiej przyrody: dr Anna Kalinowska – wieloletnia Dyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem na Uniwersytecie Warszawskim, Człowiek Roku 2003 Polskiej Ekologii, autorka książek dot. ekologii, członek Komitetu Doradczego ds. Edukacji przy Konwencji o różnorodności biologicznej, członek IUCN; dr Zofia Prokop – biolożka ewolucyjna, współzałożycielka „Nauki dla przyrody” (ruch zrzeszający naukowców, działający na rzecz ochrony i rozważnego gospodarowania bogactwem przyrodniczym naszego kraju); prof. dr hab. Piotr Skubała – ekolog gleby, akarolog, działacz na rzecz ochrony przyrody, stały współpracownik miesięcznika „AURA. Ochrona środowiska” i „Dzikie Życie”, członek Komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Środowiska.

Więcej informacji na stronie: http://klubmysliekologicznej.pl/

Treść listu otwartego ponad 15 tysięcy naukowców World Scientist’s Warning to Humanity