Podziękowanie dr Anny Kalinowskiej

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele,

koleżanki i koledzy ze współpracujących jednostek Uniwersytetu Warszawskiego i innych uczelni, instytutów naukowych, państwowych instytucji ochrony środowiska, organizacji pozarządowych i międzynarodowych organizacji oraz agend ONZ, studenci i absolwenci Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska (MSOŚ), nauczyciele i edukatorzy.

Pragnę oficjalnie poinformować, że z dniem 1 stycznia 2018 r., już tym razem definitywnie, zakończyłam pełnienie obowiązków dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS). Po połączeniu UCBS i MSOŚ (Zarządzenie Rektora UW nr 93 z dnia 28.12.2017 r.) Dyrektorem tej międzywydziałowej jednostki, pod wspólnym szyldem UCBS, został od 1 lutego 2018 r. pan dr hab. Jerzy Śleszyński prof. UW, z Wydziału Nauk Ekonomicznych, wieloletni członek Rady Naukowej Centrum. Serdecznie gratuluję Panu Dyrektorowi i życzę powodzenia, jako że przed „nowym UCBS” stają też nowe, niełatwe wyzwania.

Nadszedł czas, aby dokonać podsumowania oraz właściwy moment, aby wszystkim, z którymi miałam okazję przez ponad ćwierć wieku współpracować, złożyć najserdeczniejsze podziękowania. Poniekąd uczyniłam to już ponad rok wcześniej, jesienią 2016 roku, kiedy obchodziliśmy razem jubileusz 27-lecia UCBS i 25-lecie mojego dyrektorowania. Miałam wówczas okazję, aby wraz z zastępcą dyrektora dr Witoldem Lenartem i dr Anną Batorczak przedstawić historię rozwoju i bogatą działalność UCBS. Kiedy ze wzruszeniem słuchałam wielu ciepłych słów oraz doznałam niezliczonych dowodów uznania i serdeczności ze strony szerokiego grona zasłużonych dla ochrony środowiska dostojnych, miłych sercu Gości z całej Polski, a nawet zagranicy, ze wzruszenia mogłam moje podziękowania wyrazić zbyt zdawkowo (relacje z wydarzenia oraz PDF okolicznościowego wydawnictwa na www.ucbs.uw.edu.pl).

Jednak od tego uroczystego dnia zakończenia ostatniej kadencji kierowniczej jeszcze przez ponad rok pełniłam obowiązki dyrektora, w oczekiwaniu na wybór nowych władz UCBS. Ten przejściowy czas nie był „pustym przebiegiem”. Skład Zespołu UCBS wzbogacił się o nowych pracowników, przybyło wiele publikacji powstałych w UCBS, w tym mojego autorstwa, a także kilku nowych magistrów MSOŚ, którzy obronili prace w UCBS. Wieloletnia współpraca na polu edukacji dla zrównoważonego rozwoju z większością zaangażowanych w to uczelni i instytucji zaowocowały wspólnym wystąpieniem do Uniwersytetu ONZ o uznanie i włączenie do międzynarodowej sieci wspólnego programu edukacji pod nazwą Warsaw Metropolitan Regional Centre for Expertize on Education for Sustainable Development. Zespół UCBS bierze też udział w przygotowaniu (koordynuje to dr A. Batorczak) nowego kierunku studiów Sustainable Development.

Wieloletnia działalność UCBS została też doceniona, kiedy wraz z zastępcą dyrektora dr Witoldem Lenartem otrzymaliśmy z rąk JM Rektora UW prof. Marcina Pałysa zaszczytne Srebrne Medale 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.

Wszystkie działania budujące znaczenie Centrum i wspierające jego dyrekcję nie byłyby skuteczne, gdyby nie dobra atmosfera, ofiarne zaangażowanie i intelektualny wkład całego zgranego Zespołu UCBS oraz „bratniej współpracy” z Dyrekcją i zespołem MSOŚ, a także z kolejnymi rocznikami studentów. Nie byłaby możliwa bez wielkiej życzliwości osób, instytucji oraz organizacji tworzących coraz bogatszy polski i międzynarodowy „krajobraz edukacji dla zrównoważonego rozwoju”. Ponieważ lista ta, szczęśliwie dla edukacji, nie miałaby końca, mogę jedynie wyrazić podziękowania zbiorowe.

Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJĘ, PRZYJACIELE.

Mam nadzieję, że niejedno jeszcze razem zrobimy.

Anna Kalinowska

e-mail: ucbs@uw.edu.pl i/lub anna.kalinowska@pro.onet.pl