Wielki sukces wystawy „Planeta Kobiet”

Wernisaż z niespodzianką

Wielki sukces wystawy „Planeta Kobiet”

Galeria Uniwersytetu Warszawskiego ledwo pomieściła wszystkich gości. Piątkowy wernisaż wystawy prac malarskich i rzeźbiarskich pani Maryny Szöllősi (pseudonim artystyczny – Maryna), który 15 grudnia 2017 r. zorganizowało Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem, okazał się wielkim sukcesem. Wystawa, zorganizowana z okazji zakończenia Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Turystyki dla Rozwoju 2017 (proklamowanego rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ) wzbudziła wielkie zainteresowanie. Honory gospodarza Galerii pełnił z niezrównanym wdziękiem dr Tomasz Strączek, a dr Anna Kalinowska, dyrektor UCBS przypomniała kontekst międzynarodowy tego wspaniałego wydarzenia kulturalnego. Nota bene wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i podziwiali prace dr Szöllősi słychać było nie tylko język polski, ale także francuski, niemiecki, angielski.

Nieliczni wiedzieli już nieco wcześniej, że wystawie towarzyszyć będzie niezwykła niespodzianka, ale piękne słowa prof. Jerzego Miziołka, dyrektora Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, uświadomiły zebranym jak cenny dar trafi niebawem do muzealnych zbiorów. Artystka zdecydowała bowiem o przekazaniu do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego znakomitego popiersia Marii Skłodowskiej-Curie, podwójnej polskiej noblistki, bardzo blisko związanej także z ponad 200-letnią historią Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu wystawy, na którą serdecznie zapraszamy do Pałacu Kazimierzowskiego (ekspozycja czynna jest do 30 grudnia 2017 r.) spisany zostanie oficjalny akt darowizny.

Więcej na temat wystawy, Artystki i kontekstu międzynarodowego: >…kliknij…<

Zapraszamy poniżej do obejrzenia mini-fotoreportażu z wernisażu.

(tekst i zdjęcia: K. Walczak)