Zrównoważony świat według chemii

Selen na miarę XXI wieku

Dużym zainteresowaniem cieszył się kolejny wykład w cyklu „Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska. Zrównoważony rozwój w teorii i praktyce”, organizowanym w semestrze letnim 2016/2017 przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS/UW). Gościem UCBS/UW 20 kwietnia 2017 r. była prof. Ewa Bulska, dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego (znanego na UW jako CENT III), która swoje wystąpienie zatytułowała „Zrównoważony świat według chemii”.

Świat według chemii to odczytywanie ukrytych w materii informacji. To niekończące się pomiary, pomiary i pomiary. Badanie obecności różnych składników w glebie, w wodzie, roślinach i innych organizmach żywych – prof. Bulska porównuje tę pracę do przygód i dociekań Sherlocka Holmesa. Ale prawdziwym „bohaterem” wykładu był selen. Rozważania prof. Ewy Bulskiej na temat tego pierwiastka w przyrodzie stały się kanwą artykułu red. Krystyny Forowicz (wieloletniej dziennikarki „Rzeczpospolitej”, członka Zarządu Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „EKOS”), który ukazał się w majowym wydaniu znakomicie redagowanego miesięcznika „Środowisko”.

Selen jest mikroelementem niezwykle chimerycznym, podobnie jak Księżyc, od którego wziął nazwę, posiada dwa oblicza, ciemną i jasną – negatywną i pozytywną – pisze red. Krystyna Forowicz – odkryty stosunkowo niedawno, obecnie fascynuje biochemików, biologów, toksykologów, ekologów oraz naukowców zajmujących się medycyną ludzi i zwierząt. W Polsce gleba jest mało zasobna w ten pierwiastek, ale gdybyśmy mieli go za dużo… To co wtedy?”.

Artykuł „Selen na miarę XXI wieku” red. Krystyny Forowicz w miesięczniku „Środowisko” – czytaj na stronach 36-37.