Dzienne archiwum: 20 Cze 2017

Nowości na półce UCBS

Przyroda województwa mazowieckiego

i jej antropogeniczne przekształcenia

Wydana w maju 2017 r. przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska książka pt. „Przyroda województwa mazowieckiego i jej antropogeniczne przekształcenia” to dzieło zbiorowe 16 autorów. Dotyczy zróżnicowania i antropogenicznego przekształcenia środowiska przyrodniczego województwa mazowieckiego. Autorzy reprezentują różne dziedziny i kierunki badawcze, ale łączy ich znajomość terenu i prowadzone tu badania. Pierwowzorem książki jest opracowanie „Przyroda Mazowsza i jej antropogeniczne przekształcenia” opublikowane w 2003 roku w Wydawnictwach Wyższej Szkoły Humanistycznej (obecnie Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora) w Pułtusku. Obecne opracowanie (pod redakcją Andrzeja Richlinga i Ewy Malinowskiej) odnosi się do znacznie większego terenu całego województwa mazowieckiego.

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków zajmujących się zagadnieniami ochrony i kształtowania środowiska, pracowników organów administracji, planistów przestrzennych oraz organizatorów turystyki. Może być również przydatna w procesie nauczania studentów wydziałów przyrodniczych różnych uczelni, a także interesująca dla wszystkich mieszkańców województwa lub osób odwiedzających ten piękny teren, zróżnicowany pod względem przyrodniczym, historycznym, gospodarczym i społecznym.

Można ją także zamówić bezpośrednio u wydawcy:

Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska
01-445 Warszawa, ul. Erazma Ciołka 13
Tel./fax: (+48) 22 877 23 59 – 60
E-mail: zarzad@nfos.org.pl

Jak poważnie myśleć o naszej planecie

Zamiast rekomendacji powołajmy się może na dwa cytaty z recenzji renomowanych tytułów angielskich.

The Independent: Doskonale napisana i ambitna, jeśli chodzi o zakres, niezmiernie interesująca książka i cenny wkład w debatę dotyczącą polityki ochrony środowiska

The Sunday Times: Pełna pasji, oszałamiająca obrona zielonej polityki jako domeny konserwatystów.

Środowisko i jego ochrona od dawna były terenem zarezerwowanym dla politycznej lewicy. Roger Scruton w „Zielonej filozofii” dowodzi jednak, że konserwatyzm ma o wiele większe od liberalizmu czy socjalizmu predyspozycje, by stawić czoło problemom związanym z ekologią.

Nowości na półce UCBS

Jak poważnie myśleć o naszej planecie

Nasza wspólna przyszłość nie jest pewna, ale możemy wybrać taką drogę, która zapewni naszej planecie i naszemu gatunkowi bezpieczeństwo. Filozof uważa, że zamiast powierzać troskę o środowisko niewydolnym organizacjom pozarządowym i międzynarodowym komisjom, powinniśmy wziąć za nie osobistą odpowiedzialność. Żaden projekt na szeroką skalę się nie powiedzie, jeśli nie będzie zakorzeniony w praktycznym rozumowaniu na małą skalę. Przejmijmy więc kontrolę nad naszym środowiskiem i dbajmy o nie jak o swój dom, między innymi poprzez działalność w lokalnych stowarzyszeniach, co było tradycyjnym celem polityki konserwatywnej.

Roger Scruton (1944) brytyjski filozof, pisarz i komentator, wykładowca akademicki. Autor ponad 30 książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej, etyki oraz powieści tłumaczonych na wiele języków. Obecnie Scruton razem z żoną prowadzą działalność opartą na rolniczym doradztwie, nazwaną Horsell’s Farm Enterprises. Warto wejść na ich stronę. Link poniżej.

Zmieniamy witrynę UCBS

Bardzo przepraszamy, ale w ostatnich dniach mieliśmy pewne kłopoty techniczne z witryną Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem. Będziemy w najbliższych dniach publikować wszystkie zaległości a awaria skłoniła nas także do stopniowego wprowadzania zmian na witrynie.
W dziale „Biblioteka” będziemy informować o nowościach i nabytkach książkowych, które uzupełniają nasz bogaty księgozbiór. W dziale „Wykłady” dodajemy zakładkę o publikacjach, które powstają na kanwie prowadzonych przez UCBS wykładów. Stopniowo, na witrynie UCBS, umieszczać też będziemy wersje elektroniczne publikacji, które powstają z naszym udziałem a są wykorzystywane m.in. w zajęciach edukacyjnych i dydaktycznych.

Kolejne nowości – w przygotowaniu. Serdecznie zapraszamy.