Byliśmy na …dziecięcym uniwersytecie!

„Rozbudzamy ciekawość. Inspirujemy nauką” – to motto pierwszego, działającego już 10 lat i największego w Polsce Uniwersytetu Dzieci, który prowadzi  wykłady i warsztaty dla najmłodszych studentów, chcących  odkrywać i rozumieć świat.  Od 2007 roku już ponad 20 tys. dzieci w wieku 6-13 lat uczestniczyło w studiach na Uniwersytecie Dzieci, poznając wiele dziedzin nauki w aktywny i badawczy sposób. Zajęcia prowadzone są przez naukowców, specjalistów z różnych dziedzin, artystów i przedsiębiorców.

W środę 26 kwietnia br. na zaproszenie Fundacji Uniwersytet Dzieci, na konferencji podsumowującej projekt „Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych”, zorganizowanej na Wydziale Prawa  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, o tym jak uczyć dzieci o zrównoważonym rozwoju, mówiła dr Anna Kalinowska, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwoju. To niełatwe zadanie zwłaszcza, że dzieci mają zupełnie inny, często jeszcze nieukształtowany sposób postrzegania świata. Projekt i konferencja dla nauczycieli pod tytułem „Jak chronić siebie i przyrodę – pomysły na lekcje w klasie i w terenie. Aktywne metody nauczania w klasach I-VI” dofinansowane zostały przez fundację Deutsche Bundestiftung Umwelt. DBU reprezentowali: dr Ulrich Witte oraz pani Wiesława Dyki, przedstawicielka fundacji w Polsce.

Uniwersytet Dzieci działa w czterech ośrodkach akademickich, w Warszawie, Krakowie, Olsztynie i we Wrocławiu, współpracując z 30 uczelniami, a kilkuset wykładowców i wolontariuszy zapewnia wysoki poziom nauczania na pięciu kierunkach studiów: „Odkrywanie” (dla 6-cio i 7-latków), „Inspiracje” dla dzieci w wieku 8-9-lat), „Tematy” (10-11 lat), „Mistrz i uczeń” (12-to i 13–latkowie), oraz „Nauka do kwadratu” dla młodzieży w wieku 14-16 lat. Uzupełnienie programu edukacyjnego dla dzieci stanowią cykliczne wykłady i warsztaty dla dorosłych, które pomagają sprostać roli rodzica w kształtowaniu naukowej i badawczej aktywności najmłodszych.

Zapisy na kolejny rok akademicki zaczynają się już za kilka dni, 9 maja br.

Więcej informacji na stronie: http://uniwersytetdzieci.pl/