Projekt: „Miasto idealne – miasto zrównoważone”

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS) wraz z instytucjami partnerskimi: Lasami Państwowymi (LP), Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa (IGPiM) i Towarzystwem Urbanistów Polskich (TUP) prowadzi projekt: „Miasto idealne – miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych i jego wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatu”.

Projekt podejmuje niezwykle ważne zagadnienie, jakim jest gwałtowny rozwój miast w XXI wieku. Planowanie przestrzenne jest kluczem do właściwego koordynowania różnych funkcji terenów miejskich tak, aby ich rozwój nie był bezładny i dewastujący środowisko, ale by spełniał kryteria zrównoważonego rozwoju. Niestety, planowanie przestrzenne jest wciąż obszarem zaniedbywanym, a skutki jego braku przejawiają się boleśnie na każdym kroku powodując, że miasto nie jest przyjazne ludziom i przyrodzie. Podobnie wciąż niedoceniane są usługi ekosytemowe, jakie zieleń miejska i otaczające miasta lasy świadczą na rzecz ochrony klimatu i likwidacji miejskich wysp ciepła.

Działania podejmowane w ramach projektu stwarzają przestrzeń do wymiany doświadczeń, dyskusji i przedstawiania tych zagadnień z wielu perspektyw prezentowanych przez specjalistów z różnych środowisk zawodowych. W ramach realizacji projektu odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim wystawa fotograficzna organizowana przez Lasy Państwowe „Lasy wokół miast – elementem stabilizacji środowiska oraz miejscem edukacji i rekreacji”, będąca  jednym z wydarzeń towarzyszących Szczytowi  Klimatycznemu COP19.

Następnymi działaniami projektu są:

• Dwa dwudniowe warsztaty „Zrównoważony rozwój terenów zurbanizowanych w kontekście adaptacji do zmian klimatu” organizowane przez IGPIM www.igpim.pl.
  • Cykl seminariów „Rozwój zrównoważony w teorii i praktyce. Miasto idealne – miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych w kontekście adaptacji do zmian klimatu” organizowanych przez UCBS www.ucbs.uw.edu.pl. Seminaria będą odbywały się w semestrze letnim 2013/2014 w każdy czwartek w godzinach 16-18, na terenie Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Ogólnopolska konferencja „Miasto idealne – miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych w kontekście adaptacji do zmian klimatu”,  z udziałem wybitnych specjalistów. Konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim jesienią 2014 r. Organizatorem jest UCBS i TUP. Z okazji konferencji zostanie wydany specjalny numer czasopisma „Przegląd Urbanistyczny” www.przegladurbanistyczny.pl. Patronat nad konferencją objął Polski Komitet ds. UNESCO oraz Unia Metropolii Polskich.

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach projektu.

Kontakt z koordynatorem projektu Anną Batorczak:  a.batorczak@uw.edu.pl

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej